Dario Realty Direktörü Mehmet Yıldırım Kuzey Kıbrı

Kuzey Kıbrıs’a yatırım talebi günden güne artıyor. Değer kaybeden Türk Lirası yerli alıcıyı zorlasa da, yabancı yatırımcı için her gün yeni bir fırsat. Dario Realty Direktörü Mehmet Yıldırım, Kıbrıs Emlak Merkezi’ne konuk oldu.

 

Dario Realty Direktörü Mehmet Yıldırım Kuzey Kıbrıs’a Yatırımcı Talebini Yorumladı

Kuzey Kıbrıs emlak sektörü farklı bir dönem yaşıyor. Önce pandemi ile kapandı, ardından açılımla birlikte değişen yatırımcı alışkanlıklarını karşılıyor.

Kimisi yatırım, kimisi yaşam için Kuzey Kıbrıs emlakları ile ilgileniyor.

Peki piyasada son durum nasıl?

Gelecek günler için beklentiler ne yönde?

Konuğumuz Dario Realty Direktörü Mehmet Yıldırım.

Mehmet Yıldırım YAGA çıkışlı bir isim. Yıllarca Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı’nda görev yaptı. Ardından emlak sektörüne geçti. O yüzden rakamları okumayı seviyor. Detayları dikkatle analiz ediyor.

“Yurt Dışı Alımlar Artarak Devam Edecek”

Açılım sonrası başlayan ve artarak devam eden talebi nasıl gözlemliyorsunuz? Nedir bunun sebepleri?

Dünyada yaşamsal kısıtlamalar olarak pandemi sürecini en rahat geçiren ülkelerden biri olduk. Çok dikkat çekti bu konfor ve güvenlik. O yüzden sadece yatırım değil, yaşamını buraya taşımak isteyenlerin sayısı artıyor günden güne.

Bizim bir avantajımız daha var, fiyatlarımız birçok ülkeye göre daha düşük ve burada yaşayan yabancı bir nüfus var. Bu sebepten dolayı tercih edilebilir konumdayız. Bir ada ülkesiyiz ve arazilerimiz sınırlı. Tarihsel olarak da bakarsak fiyatlar hep yükseliş eğiliminde. 

Kaliteli projelerin üretilmesi ve site yönetim hizmetinin verilmesi ve konseptlerin işin içine katılmasıyla birlikte de satışlar hızlandı. Kısa dönem kiralamaların da buna desteği büyük. 

Yurt dışı alımlar artarak devam edecek diye düşünüyorum. Global yatırımcı için bu durum bir fırsattır. Yerli ve Türkiyeli yatırımcılar için fiyatlar devamlı artarken TL bazında, onlar için bir değişiklik yok. Hatta paraları daha da değerli artık. 

Bir diğer avantajımız da buranın güvenli olması. Kültürel çeşitlilik çok zengin yine bizde. Diğer dinler ve kültürlere tolerans var, insanlar geldiklerinde kendini yabancı hissetmiyor. Kültürler mozaiği olan bir yapımız var, bunun bozulmaması gerekiyor. 

“Girne Merkez’de Stoklar Duruyor”

Arz-talep dengesi ne durumda?

Bölgesel olarak değişiyor. Pandemi öncesi stok fazlası vardı. Büyük oranda eridi bunlar, Girne bölgesi biraz daha geride tabi bu konuda. Gözlemlerimize göre Girne Merkez’de stoklar duruyor. Bitirenler yeni projelere başladı. Apartman daireleri yatırımlık yapıldı, dolayısıyla bunlar stok olarak kaldı. Bu durum Lefkoşa’da da böyle. Kiralayacak kişi azalınca kiralamak için daire de alınmıyor. 

Bir de dairelerin geri dönüş oranlarına da bakmak lazım. Bu geri dönüş oranları da yıl bazında arttı. Eskiden 10-12 yılda geri dönüşler sağlanıyorken şimdi bu süre 15-20 arasında değişiyor. 

Genel olarak bakacak olursak bu yıl biraz hareketlenmeyle birlikte arz-talep dengelenmesine daha yakınız ancak bu daha tam oturmadı. 

Şu anda piyasada ciddi bir kiralık sıkıntısı var, mesela bu da yeni bir yol haritası çıkarmaya sebep olacaktır. Ancak kimse de sokakta kalmadı. Şimdiye kadar bulamayanlar da yerlerine yerleşecek.

“Uzun Vadeli Getiri İçin Arsa”

Yatırımcıya bir mesajınız var mı?

Yabancı yatırımcı için tavsiyem, Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmaları yönünde. Global yatırımcı, bütçesinin hepsini bir ülkeye yatırmaz, birçok ülkede yatırım yapar. İyi araştırırlar. Doğal güzelliğimiz, fiyat avantajımız, geri dönüş oranlarımız ve değer artışımız dolayısıyla Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak onlara kazandıracaktır. İlerleyen dönemde çok daha kazanç sağlayacak çözümler olabilir. 

Yerli yatırımcı için de tavsiyem, kendi hayat tarzları ve ihtiyaçlarını belirlemeliler. Tabi ki bütçelerine göre konutlara yönlenmeliler, uzun vadeli getiri için ise arsa ve arazi yatırımı yapmalılar. Her şeyden önce ihtiyaç analizi yapmalılar.